Otok Korčula
Otok Korčula površine 270 km2 razveden je nizom zaljeva i otočića, obrastao bujnim zelenilom crnogorice i makije, ljekovitim biljem i cvijećem. Otočani se bave ribolovom, brodogradnjom i kamenoklesarstvom te obrađuju vinograde, uzgajaju masline, naranče, smokve i bademe.
Turizam na otoku Korčuli ima dugu tradiciju. Duž obale otoka Korčule nalaze se mjesta Korčula, Lumbarda, Vela Luka, dok su u unutrašnjosti Žrnovo, Pupnat, Čara, Smokvica i Blato. Korčula spada među najbolje očuvana srednjevjekovna mjesta. U stari dio Korčule vodi stubište, a tu su dva obeliska, podignuta u spomen vladanja gradskih knezova. Na trgu u središtu grada je katedrala Sv. Marka, palača Petra, palača Arneri, palača Gabriellis i druge manje crkvice.
Postoji tradicija koja govori da je Marko Polo, koji je sudjelovao u pomorskoj bitci 1298. god. u blizini Korčule u kojoj su Đenovljani nadjačali Mlečane, a njega uzeli kao zarobljenika, rođen 1254. u Korčuli. Rodna kuća Marka Pola nalazi se pored katedrale, desno od zvonika. Cijelo mjesto okruženo je zidinama i kulama, a u sklopu starih ulica i trgova su se uklopili restorani i konobe.
U Korčuli se sačuvala tradicionalna viteška igra s pjevanjem Moreška, koja se izvodi svake godine u srpnju u spomen na turske napade na Korčulu. U igri sudjeluju dvije skupine ratnika u stiliziranim kostimima koje se uz pjesmu i ples bore za nevjestu. Moreška je jedna od turističkih atrakcija Korčule.
Na otoku se nalazi osam naselja, od kojih je Lumbarda mjesto i lučica na krajnjem istočnom dijelu otoka Korčule. Sastoji se od starog dijela iznad uvale Prvi žal i novijeg, uz obalu. Istočno od naselja je Lumbardsko polje, pokriveno crvenkastim i žućkastim pijeskom, na kojemu dobro uspijeva vinova loza sorte Grk i Plavac mali…